KALİTE VE GÜVEN BURADA
0 (242) 618 33 03

Notebook Teknik Desteği

  • Notebook Menteşe ve Kasa Onarımı

 Günümüz Notebookları Ultrabooklar şeklinde ince olduklarından dolayı, kasa ve menteşe aksamları ince yapıda olmaktadır. Bunlar beraberinde kırılmalara sebep olmaktadır, Menteşe ve kasalarınızın onarımı tarafımızdan yapılarak 3 ay garanti verilmektedir.

  • LCD Panel Değişimi

Notebooklarda en sık görünen arızalardan biride LCD panellerin kırılması sonucu oluşan arızalardır. Bu arızaların giderilmesinde kullanmış olduğumuz yüksek kalite LCD paneller sayesinde laptoplarınız ilk günkü ekran kalitesinde olmasını sağlıyoruz. LCD panel değişimlerinde en önemli husus yerine kullanılacak LCD panelin kalitesidir. Düşük kalite paneller fiyat olarak avantajlı görünmekle beraber görüntü sorunlarını birlikte getirmektedir.

  • Klavye Değişimi

 Genellikle sıvı teması kaynaklı klavye arızaları olmakla birlikte, çocukların klavye tuşlarını yerinden sökmelerinden dolayı arızalanmalarda sıkça gelmektedir. Eksik olan tuşlar tırnak yapısı uydukça ve bulunduğu sürece tarafımızdan tamamlanmaktadır. Arızalı ve değişmesi gereken klavyeler ise garantili bir şeklide ilk günkü gibi takılarak teslim edilmektedir.

  • Reballing Hizmetleri

Reballing’ in Türkçe karşılığı kısaca “bacak yapma” olarak kullanılabilir. Yeni teknoloji anakartlarda sıkça kullanılan BGA chiplerin bacakları küçük lehim topları şeklindedir. Bu işlemciler çoğu zaman arızalanmaz. Sadece aşırı ısınmadan dolayı zaman içinde anakartla temasları kesilebilir. Bu durumda aslında malzeme sağlamdır. Çoğu Notebook tamiri yaptığını iddia eden firma aslında ReBalling yapması gerekirken küçük ölçekli ısıtmalı havya istasyonlarıyla bu malzemeler ısıtır ve geçici süreliğine BGA chipin anakartı tekrar tutmasını sağlar. Fakat bu işlem sağlıklı değildir. Isınan malzeme bir süre sonra anakartı bırakır ve aynı arıza tekrar eder. Bu ısıtmaların adedinin fazla olması anakart üzerinde bulunan bakır yolların zarar görmesine sebebiyet verir ve ürün artık tamir edilemez duruma gelir. Doğru olan işlem BGA rework cihazıyla chipin sökülmesi, doğru stencile kullanarak yeniden bacak yapılması (Reballing) ve chipin fırınlandıktan sonra 24 saat nem kabinetinde bekletilerek tekrar yerine takılmasıdır. DEHA tüm bu ekipmanların yatırımını tamamlamış ve her tür chipe uluslararası standartlarda Reballing işlemi uygulayabilmektedir.

  • Bios Yükleme ve Güncelleme

Pek çoğumuzun duymadığı Bios, Basic Input/Ouput System kelimelerinin kısaltımış hali olarak isimlendirilmiştir. Anakartın üzerinde bulunan donanımların doğru çalışması için gerekli yazılım desteğini sunan Bios, kısaca notebookların çalışması için gereken temel işletim sistemi olarak tanımlanabilir. Günümüzde notebook anakart üreticileri zaman içinde yeni Bios sürümleri piyasaya sürerek, ürettikleri notebookların bazı hatalarını ortadan kaldırmakta ve ürünlerinin daha performanslı ve kararlı çalışmalarını sağlamaktadırlar. Bios güncellemesi yapılarak çözülen sorunlara örnek olarak aşırı ısınma, pil şarj sorunları, soğutma problemleri vb. pek çok örnek verilebilir. Anakart üzerinde bulunan EEPROM türünde bir bellekte bulunan Bios’u güncellemek ciddi riskler içermektedir. Deha olarak Bios yükleme ve güncelleme için gerekli tüm donanımlarımız sayesinde, güvenlikli olarak Bios yükleme ve güncelleme işlemlerini gerçekleştirmekteyiz. Yüklenen veya güncellenen her bios sonrası özel testlerimizle, notebookların kararlılığını ve performansını izlemekteyiz.

  • İşletim Sistemi Kurma

Kullanılan işletim sistemleri belirli dönemlerde uzman kişilerce bakımının yapılması da son derece önemlidir. Virüs ve casus yazılımların taranması ve temizlenmesi, disk birleştirme işlemlerinin gerçekleştirilmesi, aygıt sürücülerinin güncellenmesi, önemli verilerin yedeklenmesi gibi işlemler bakım operasyonunu kapsamaktadır. Deha olarak lisanslı olması kaydıyla işletim sistemlerinizi, ofis ve anti-virüs programları gibi yazılımlarınızın kurulumu, tüm güncel sürücülerin tanıtılması ve yukarıda bahsedilen bakım işlemlerini titizlikle gerçekleştirmekteyiz.

  • Temizlik ve Bakım İşlemi

 

Notebookların periyodik olarak bakımlarının yapılması çok önemlidir. Zaman içinde toz vb. dış etkenler nedeniyle havalandırma kanalları ve cihazın soğutma işlemlerini gerçekleştiren fanlar tıkanır, termal macun ve padler işlevlerini tam olarak yerine getirememeye başlar. Bu bilgisayarın performansının  düşmesine, daha fazla pil harcamaya, anakart üzerindeki chiplerin yanmasından, bazı önemli parçaların arızalanmasına kadar pek çok sorun doğurabilir. Bu nedenle notebookların periyodik olarak temizliğinin yapılması, soğutucu sitemde bulunan termal macun ve padlerin değişmesi gerekmektedir.

Yorum Yapın